Esencijalnom listom lijekova preuzeta je kompletna obavezujuca A Lista lijekova FBiH

Ministrica za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice Sabira Bešlija danas je govorila o Esencijalnoj listi lijekova za podrucje Bosansko-podrinjskog kantona Goražde cija primjena je pocela od 01.01.2018. godine.

Istaknuto je da je Vlada, kao i ranijih godina, na prijedlog resornog ministarstva izvršila uskladjivanje važe?e Kantonalne liste lijekova, vode?i racuna o finansijskim mogu?nostima Zavoda zdravstvenog osiguranja.

– Pozitivna lista lijekova BPK je ura?ena na nacin da je preuzeta kompletna obavezujuca A lista lijekova iz Federacije, dok je B lista formirana u skladu sa raspoloživim sredstvima Zavoda zdravstvenog osiguranja – pojasnila je ministrica.

Ona je istakla da su ove godine, po prvi put, utvrdjene odgovarajuce smjernice kod propisivanja lijekova koje su ugra?ene u obje liste, kao i to da je u pripremi uputstvo za primjenu Pozitivne liste lijekova.

Cilj svih ovih aktivnosti, kako je naglašeno, je stvaranje uslova za adekvatnu zdravstvenu zaštitu svih osiguranika, uz racionalizaciju troškova i omogucavanje ušteda kojima bi se stvorio prostor za poboljšanja u ovoj oblasti.

Ovom prilikom receno je da ?e nivo ušteda u prvom redu zavisiti od nacina na koji ?e Listu primjenjivati ljekari koji su ovlašteni za propisivanje lijekova na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja, s tim što se uštede, kako je naglašeno, ne smiju ostvarivati na štetu samih osiguranika.

Autor: Služba za odnose s javnošcu, www.bpkg.gov.ba