Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi

Svake godine 14. juna sirom svijeta se obiljezava Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi. Ovaj dogadjaj ima za cilj podizanje svijesti o potrebama za sigurnom krvi i krvnim sastojcima, te iskazivanje zahvalnosti dobrovoljnim davaocima za njihovu humanu gestu kojom spasavaju zivote.

Krv je vazno sredstvo, kako za planirane tretmane tako i za hitne intervencije. Ona moze pomoci da pacijenti koji boluju od neizlijecivih bolesti žive duže i kvalitetnijim zivotom, a neophodna je i pri kompleksnim medicinskim i hiruškim intervencijama. Krv je neophodna i pri zbrinjavanju povrijedjenih u hitnim slucajevima i iznenadnim nesrecama (prirodnim i drugim nesrecama, oružanim sukobima i slicno). Ona ima nepobitnu ulogu spasavanja života trudnica i novorodjencadi.

Zivoti i zdravlje miliona ljudi sirom svijeta ugrozeni su razli?itim nesrecama svake godine. U protekoj deceniji, nesrece su za posljedicu imale vise od milion smrtnih slucajeva, a više od 250 miliona ljudi je povrijedjeno. Prirodne nesrece, poput zemljotresa, poplava i oluja, stvaraju potrebu pruzajem za hitne medicinske pomoci, dok u isto vrijeme unistavaju vitalne bolnicke ustanove.

Transfuzija krvi osnovna je komponenta hitne medicinske pomoci. Hitni slucajevi povecavaju zahtjeve za transfuzijom krvi i cine njenu realizaciju kompleksnom. Adekvatne zalihe krvi tokom hitnih situacija i prirodnih i drugih nesre?a zahtjevaju dobro organizovano prikupljanje krvi, koje moze biti moguce jedino ucescem cijele zajednice i dobrovoljnih davalaca krvi koji su posveceni volonterskom, neplacenom davalastvu krvi tokom cijele godine.

Sloganom: Sta mozes uraditi? Daruj krv. Daruj odmah. Daruj cesto, ovogodišnja kampanja fokusira se na dobrovoljno davanje krvi u kriznim i hitnim situacijama.

Ova kampanja istice bitnu ulogu svakog pojedinca u pružanju pomo?i drugima u hitnim slu?ajevima kroz davanje neprocijeljivog poklona- krvi. Fokus je i na ?injenici da redovno davanje krvi osigurava zalihe krvi u slucaju hitnih situacija.

Ciljevi ovogodišnje kampanje:

• potaci stanovnistvo da oja?aju pripremu zdravstvenih ustanova za hitne situacije i katastrofe darivanjem krvi;
  • ukljuciti organe vlasti u uspostavljanje efektivnog nacionalnog programa dobrovoljnog davalastva krvi sa kapacitetom za brz odgovor na pove?ane potrebe za krvlju u hitnim slucajevima;
  • podici svijest javnosti o potrebi za dobrovoljnim davanjem krvi tokom cijele godine, kako bi se odrzalo adekvatno stanje zaliha i postigla samoodrzivost po pitanju potreba za krvlju u zajednici;
  • zahvaliti se pojednicima koji redovno daruju krv i ohrabriti mlade ljude da postanu dobrovoljni davaoci.

Crveni kriz Federacije BiH, shodno javnim ovlastenjima iz Zakona o Crvenom križu i Zakona o krvi i krvnim sastojcima, tradicionalno i u saradnji sa Zavodom i sluzbama za transfuziologiju u saradnji sa bolnicama i domovima zdravlja, organizira akcije dobrovoljnog darivanja krvi. Promocija i popularizacija doborovoljnog darivanja krvi, su jedna od osnovnih zadaca kojima se nastoje osigurati dovoljne kolicine krvi.

Crveni kriz FBiH okuplja davaoce void evidenciju davalaca te izdaje knjizice, a svake godine, kao simbolicnu zahvalu, visestrukim dobrovoljnim davaocima krvi dodjeljuje priznanja.

Akcije darivanja krvi organizira Crveni kriz putem mreze svojih organizacija aktivista i volontera, sa razlicitim obimom i uspjehom u skladu sa svojim mogucnostima.

Crveni kriz Federacije BiH kroz strukturu, koju cini 10 organizacija Crvenog kriza kantona i 79 organizacija Crvenog križa opcina, godisnje u prosjeku organizira oko

550 akcija u kojima krv daruje oko 20.500 davalaca. Tokom godine se u akcijama prikupi oko 18-20.000 jedinica krvi.

Za prvih pet mjeseci 2017. godine organizirane su 242 akcije putem kojih je prikupljeno oko 9.000 doza krvi.

Ove godine ?e na 9. Federalnim susretima dobrovoljnih davalaca krvi, koji ?e se odrzati 01.07.2017. godine, biti dodijeljeno 178 priznanja i to:

32 priznanja Zlatni znak

• za davaoce koji su krv darovali 100 i više puta
  • zenama darovateljicama krvi, koje su krv dale 75 i vise puta,

te 146 priznanja Srebrna plaketa priznanje

• za davaoce koji su krv darovali 50 i više puta i
  • zenama darovateljicama krvi koje su krv dale 37 i vise puta, a manje od 55 puta.

Povodom obiljezavanja Svjetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi, na 14.06. op?inske i gradske organizacije Crvenog križa Bihac, Tuzla, Zenica i Stari grad, kao i druge organizacije sprovesce akcije dobrovoljnog davanja krvi.

Izvor: Crveni kriz FBiH