Na prvi dan proljeca obilježava se Medjunarodni dan osoba s Downovim sindromom. Upravo današnji datum 21. ožujak predstavlja 3 kopije kromosoma 21 koji je jedinstven za osobe s Downovim sindromom.
Ujedinjeni Narodi su 10. studenoga 2011. godine prihvatili predloženu rezoluciju i donijeli odluku kojom se 21. ožujka obilježava kao Medjunarodni dan osoba s Down sindromom (World Down Syndrome Day). Ova je odluka jedan od kljucnih koraka u kampanji svjetskih razmjera kojom se želi svrnuti pozornost na zaštitu prava osoba s Down sindromom.
Unatoc njihovoj sve vecoj prihvacenosti u društvu u zadnjih cetrdesetak godina, osobe s Down sindromom još uvijek bivaju diskriminirane i suocene s predrasudama kad je rijec o obrazovanju i samostalnom životu te su cesto prisiljene živjeti u institucijama u neadekvatnim uvjetima.
Štoviše, u nekim se zemljama pokrecu ili su vec pokrenute inicijative kojima se želi ozakoniti automatski prekid trudnoce ukoliko se u prenatalnim ispitivanjima pokaže da je rijec o djetetu s Down sindromom. Ovo je zabrinjavajuci trend koji roditeljima oduzima pravo da sami donose odluke.
Simbol dana sindroma Down su šarene carape. To je jednostavan i zabavan nacin ukazivanja na razlicitost.
O sindromu Down
Prosjecno jedno od 650 sve novorodjene djece radja se sa sindromom Down, kromosomskim poremecajem koji nastaje uslijed viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela. Taj poremecaj sprecava normalan fizicki i mentalni razvoj djeteta. Sindrom Down uzrokuje pogrešno razvrstavanje kromosoma tijekom stanicne diobe spolnih stanica, tako da se u stanici nadje višak cijelog ili dijela jednog kromosoma. S obzirom da postoje tri kopije 21. kromosoma, regularni tip sindroma Down poznat je i kao “trisomija 21”.
Zbog izgleda lica (kose oci) osobe sa Downovovim sindromom nazivaju se i mongoloidima. Ime je dobio po britanskom naucniku John Langdon Downu koji ga je opisao 1866 godine.
Downov sindrom je nemoguce izlijeciti. Svake godine cine se veliki koraci u identificiranju gena na 21. kromosomu koji uzrokuju karakteristike Sindroma Down. Danas su znanstvenici cvrsto uvjereni da ce u buducnosti, napretkom genetike i istraživanjem ljudske DNK biti moguce poboljšati, ispraviti ili sprijeciti mnoge probleme povezane s Down sindromom.
Sindrom Down pogadja sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili nacin života. Upravo to je pokazatelj toga da se se svakome može dogoditi i da to nipošto nije razlog za ponižavanje ili diskriminaciju covjeka u bilo kojoj životnoj situaciji. Osobe sa Downovim sindromom i njihovi bližnji ne traže ništa posebno niti razlicito od onoga što traže ostali.
Oni traže samo da budu jednako prihvaceni i ravnopravni u svojoj svakodnevnici pri obavljanju svojih rutina i održavanju odnosa sa drugim ljudima.
Mila Colak
You must be logged in to post a comment Login